Vesti bune din economia romaneasca

O veste din economia reala! Incasarile suplimentare la ‪buget‬ in primele 9 luni ale anului 2015 sunt de 13,6 miliarde RON, mai mari decât plusul de venituri incasat pe tot anul 2014 (13,5 miliarde RON)!
Asta inseamna ca, in urma cu vreo trei ani, cei care au propus acest modelul ‪economic‬ prin scaderea de taxe si cresterea salariilor profesorilor si medicilor, au facut ceea ce trebuia, bine! Citește în continuare „Vesti bune din economia romaneasca”

Oameni suciti

Probleme care nu exista.
Presa de la noi are un talent deosebit de a creea si a bate campii cu probleme, care practic trebuie spuse o singura data. Nu stiu cat timp s-a vanturat in presa problema „cardurilor ” de sanatate. Ce ne facem oameni buni, ca unor concetateni de ai nostrii, le este frica de acest card ? Ce masuri vor lua guvernantii ? Niciuna. Nu vor sa fie sanatosi cum cred ei, nu obligam pe nimeni. Citește în continuare „Oameni suciti”

Tara asta este tot o familie,

Liviu Mihaiu si multi dintre noi avem ca prim gand „coruptia”. Da, dar aceasta numita coruptie este o consecinta a ceva. O consecinta a lipsei de iubire. Hai, radeti! Stiu, new age, gandire pozitiva, iubire, blah, blah… Da, prima reactie este sa iti vina sa razi….
Din pacate nu ne vrem binele unii altora, asta este adevarul si nu ne pasa de cel de langa noi, ne lipseste iubirea de aproape, cum ar spune preotul la biserica. Citește în continuare „Tara asta este tot o familie,”

Ce lucruri iti trebuie la o casa?

Ce lucruri iti trebuie la o casa? Ca obiecte, utile. La ele as vrea sa ma refer. Uitandu-ma prin casa, am indentificat cateva…lipsuri. De fapt nu sunt numai lipsuri, dar sunt obiecte care au o anumita varsta si, vreau nu vreau trebuiesc schimbate. Ca o voi face in perioada urmatoare sau va trebui urgent sa o fac (din cauza vreunei defectiuni) timpul imi va arata. Sper sa nu se iveasca vreo urgenta. Adica, situatia din primul caz.

Citește în continuare „Ce lucruri iti trebuie la o casa?”

Comentarii acide

Comentarii acide de dupa Revolutie.
Dupa Revolutie trebuie sa recunoastem s-au produs ” explozii ” de inteligenta. Multi au suferit. Nici acum nu inteleg ce inseamna ” ai nostrii ” .Eram student. Nu intru in probemele de atunci, dar ma intreb si acum: de ce eu student nu aveam acces la camin, la masa, iar ai nostrii aveau plus cateva sute de lei cheltuiala. Totusi nu sunt de acord cu aberatiile. Sigur a fost o crima „ridicarea ” dreptului de proprietate, dar a blama acum ” asocierea ” taranilor este ridicol. Citește în continuare „Comentarii acide”