In 2016, tot „guvernul meu”

JF Kennedy-„ne confruntam in intreaga lume…cu o conspiratie monolitica si nemiloasa care se bazeaza in mod promordial pe „juraminte secrete”.
Pt a-si extinde sfera de influienta se bazeaza pe infiltratie in loc de invazie,pe subvesie in locul alegerilor democratice,pe intimidare in locul libertatii de a alege.
Este un sistem ce concentraza vaste surse umane si materilae.
Pt cresterea masiuni unitare,deosebit de eficiente ce combin:
-armata,misloace diplomatice,inteligenta,miscloace economice,stiintifice si operatiuni politice. Operatiuni ascunse si nu publicate,greselile sunt ingropate,nu apar in ziare,disidentii sunt adusi la tacere…nu incurajati.
Nici o cheltuiala nu este anchetata si nici un scenariu dezvalui”
Citește în continuare „In 2016, tot „guvernul meu””

Sa regretam tot timpul!

Merita sa regretam ?

Se stie ca inainte de a fi ” recomandati ” sa intram in marea familie europeana ni s-au pus diverse conditii. Printre altele: sa ne securizam granitele. Un proiect numitEDAS, paremise.

Citește în continuare „Sa regretam tot timpul!”

WWF Romania si risipa de mancare

Anual risipim 1,3 miliarde de tone de mâncare, însă nu există nici un plan eficient la nivel mondial pentru reducerea risipei și nici nu se discută despre asta la modul serios la Paris.

De ce?

Pentru că într-o societate care se bazează pe o economie care numai în cantități poate gândi, reducerea risipei ar afecta masiv toți actorii mari. Așa că e mai comod să ne uităm în altă parte. Citește în continuare „WWF Romania si risipa de mancare”

Selectia naturala

In politica functioneaza selectia naturala ?

S-ar parea ca da. Altfel nu s-ar explica o cadere totala a „comunismului”. Nu neg, Doamne Fereste meritul unor oameni politici de pe mapamond. Dar, acesti oameni au inteles ce vrea „omenirea”. Se stie ca in regnul animal si vegetal reuseste sa „traiasca” cel mai vivace, cel care se adapteaza cel mai bine la „viata”. Asa este si in politica. Sigur, un stat comunist pune in conducerea unei fabrici de „covrigi ” din comuna sau din judet pe cel pe care il considera cel mai capabil ( exclud ” relatiile ” care au un anumit procent ). Dar, in ” economia libera ” proprietarul care reuseste si ajunge primul, este verificat de viata , de economie. O fi ceva , nu ?