Acum am vazut și OUG – ul lui Tudorel. Așa cum v-am spus și cum intuiam, va face harcea-parcea statutul trecut cu greu de Parlament și de CCR și va dispărea complet răspunderea magistraților. Iar Kovesi poate rămâne la Parchetul General, la Lăzărică, căci noile texte nu îi mai permit. E veselie și petrecere mare la Sistem. Practic, nu va exista NICIO răspundere, căci toate vor trebui să treacă pe la Inspecție și CSM și doar ei vor stabili cine și cum răspunde. Până acum, pe vechea lege, au stabilit că trebuie să răspundă: NIMENI.
Deci pe coduri nu a dat OUG Tudorică, dar pe dărâmarea legilor justiției se poate. Nicio propoziție în preambul, de ce e nevoie să distrugi răspunderea prin OUG, după ce abia a trecut în această formă de Parlament.
S-au învârtit doi ani în jurul cozii ca să nu facă absolut nicio modificare marii guvernanți ai noștri.
Vai de capul vostru!
La ce draq au mai facut legile in parlament , au dat sperante la prosti , ca sa vina ministrul justitiei fara nicio contributie in legiferare, sa arunce o ordonanta pana in 2020-.
ApreciazăApreciat de 1 persoană