Tinel o da pe surse, la inceput de an!

Gheorghe Tinel, un idiot, parerea mea. Deci, asta nu poate tine un „secret” pe care il stia toata lumea in afara de votantii lui Iohannis! Basescu l-a bagat pe Iohannis la inaintare , si-a pus serviciile sa lucreze pentru el si au pornit masina de prostit fraieri sa fie ales Iohannis, tocmai pentru a scapa Basescu de puscarie si a ajunge premier! Acum, ca si-au atins scopul, nu mai este nici un secret iar „tinerii frumosi si liberi” care „se sterg la fund batranii Europei” si au votat cu Iohannis pentru 20 de euro, sunt multumiti. „Ma bucur” ca sa vada iar PDL-ul la putere cu Videanu, cu Olteanu, cu Berceanu, cu Anastase, cu Udrea, cu Boc, cu Ungureanu si de ce nu -Alina BICA si toata gasca lor care pana in 2012 au distrus Romania!!!
Semne bune anul are, pentru ei, fireste!

Probabil asa meritam…ne-au aratat de nenumarate ori ca ei sa fure si sa nu li se intample nimic, sa umileasca si sa ii voteze dupa aceea romanii, cu diaspora cu tot….Vrem o tara ca afara!!! Bai, ma lasi…cand pui in fruntea ei hoti, ai pretentii?

Bursa de valori Bucuresti a crescut in 2014

Indicele de referință BET al Bursei de Valori București -BVB, care arată evoluția cotațiilor celor mai lichide 10 acțiuni, a crescut cu 9,07% în 2014 și a închis ieri, 30 dec. 2014, în ultima sesiune de tranzacționare din acest an, la o valoare de 7.083 puncte, comparativ cu 6.493,79 puncte la 30 decembrie 2013.

În cursul anului 2014, indicele de referință BET al BVB a atins un minim pe 14 martie, la 6.135 puncte, și un maxim pe 1 octombrie la 7.278,03 puncte.

 

La ordinea zilei

Urmăriţi penal în dosarul Microsoft, Dorin Cocoş, Gheorghe Ştefan, Gabriel Sandu şi Nicolae Dumitru rămân în arest preventiv încă 30 de zile. Cu apel, ce-i drept, aşa că mai pot spera că Moş Crăciun o să le aducă măcar un arest preventiv, deşi, cel puţin Cocoş pare din ce în ce mai înfundat de informaţiile care apar pe piaţă despre afacerile sale dubioase. Fosta şefă DIICOT, Alina Bica şi fosta şefă a ANRP, Crinuţa Dumitrean rămân după gratii. Curtea Supremă a verificat legalitatea arestării preventive în cazul celor două şi a considerat că această măsură este întemeiată. Între timp, apar din ce în ce mai multe date despe jaful pe bani publici practicat ăn mandatele celor două.

Iohannis si-a lasat urmas la PNL. In premiera, liberalii vor fi condusi de o femeie. Alina Gorghiu. Avocata, purtator de cuvant al campaniei pentru prezidentiale, l-a invins pe Ludoooovic Orbaaaan, spre dezamagirea lui Antonescu, cel care a declarat ca e de partea acestuia. Asadar cuplul politic Blaga Gorghiu este sageata cu care opozitia vrea sa doboare pesedistii, in frunte cu Ponta.

2,6 mld. dolari pentru susţinerea rublei!

Banca centrală a Rusiei a vândut în această săptămână 2,6 miliarde de dolari pentru susţinerea rublei, cea mai puternică intervenţie în piaţă de peste o lună, acţiunea fiind menită să descurajeze posibile tranzacţii speculative cu moneda locală, transmite MarketWatch.

Banca centrală a vândut vineri 1,9 miliarde de dolari pe piaţa monetară pentru a atenua presiunile pe deprecierea rublei, după ce luni a cheltuit 700 milioane de dolari în acelaşi scop, potrivit datelor băncii.

Rubla s-a întărit cu 0,9% la 53,8 unităţi faţă de dolari în urma intervenţiei de vineri a băncii, care a venit la o zi după ce preşedintele rus Vladimir Putin a cerut băncii să blocheze deprecierea rublei. Moneda rusă s-a depreciat la un minim record de aproape 55 de unităţi faţă de dolar la începutul săptămânii.

Joi, banca centrală a declarat că ar putea deschide o investigaţie privind o posibilă acţiune de manipulare a rublei, care a pierdut anul acesta circa 40% faţă de dolar ca urmare a ieşirilor masive de capital din Rusia, a scăderii preţului petrolului şi a sancţiunilor economice impuse de statele din Vest.

La începutul lunii noiembrie, banca a anunţat că va abandona politica intervenţiilor nelimitate pe piaţa valutară pentru susţinerea rublei, accelerând procesul de liberalizare a cursului, dar şi-a rezervat dreptul de a interveni în orice moment dacă nivelul cursului rublei ameninţă stabilitatea financiară a Rusiei.

În octombrie, instituţia a cheltuit aproape 30 de miliarde de dolari în încercarea eşuată de a opri declinul rublei.

Sursa:bursa.ro

Ponta isi face un nou guvern

de Andreea Munteanu
Până pe 19 decembrie, structura noului Guvern va fi definitivată, a anunţat Victor Ponta, după o serie de întâlniri cu grupurile parlamentare. După plecarea UDMR de la guvernare, şi PPDD a anunţat azi că părăseşte coaliţia. Deşi majoritatea parlamentară este încă suficient de solidă, premierul a anunţat că ar demisiona dacă o nouă majoritate s-ar contura în jurul PNL. Din partea PNL însă, nu există prea multă tragere de inimă pentru intrarea la guvernare, cel puţin până anul viitor. Mişcările de trupe din interiorul coaliţiei dau curaj PLR-ului condus de Tăriceanu, care are acum pretenţii serioase – solicită ministerele Economiei şi Finanţelor în viitorul cabinet. Bonus -Cultura şi Educaţia. Rămâne de văzut şi ce va obţine Tăriceanu, şi cum va arăta guvernul Ponta 4.

Mare vâlvă a făcut aseară întâlnirea de la Cotroceni, cu ocazia dineului de Ziua Naţională, dintre Traian Băsescu şi preşedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, suficient de contestat la ora aceasta în partid, după pierderea, pentru a doua oară, a alegerilor prezidenţiale. Pare că nimeni nu vrea încă să se apuce de treabă în faimosul dosar al Brătienilor în care Radu Pricop este acuzat că a omorât-o în acte pe descendenta Brătienilor ca să obţină o despăgubire de 10 milioane de euro. De unde aceste ezitări? Cumva din frică?

Grupul japonez NTN, vine la Sibiu

Grupul japonez NTN, specializat in fabricarea de transmisii auto, va delocaliza o parte din activitatile desfasurate in Allones, localitate din vestul Frantei, in zona Sibiu, conform agentie HotNews

Societatea, care are in localitatea din Franta 680 de angajati, isi va transfera anul viitor o parte a productiei in Romania. In total, in Allones vor fi desfiintate 180 de locuri de munca.

Clientii NTN sunt: Ford, BMW,  Land Rover, Dacia, Renault si Suzuki. In Romania va fi delocalizata productia de organe mecanice de transmisie pentru ultimele trei marci.

In Sibiu, NTN are deja o uzina functionala de rulmenti.